7 maja 2021

Nici elastyczne- test, kiedy używać i do czego?

Nici elastyczne- kiedy, do czego, jak używać?

Przy okazji szycia sportowych i tanecznych ubrań, a potem przy szyciu próbnych bokserek do Pudełka Pełnego Szycia testowałam trzy różne nici elastyczne i chcę się podzielić z Wami moim doświadczeniem.

Kiedy użyć nici elastycznych zamiast zwyczajnych?

Dotychczas kiedy szyłam coś z dzianin na overlocku to zawsze używałam nici poliestrowych, czyli takich najbardziej popularnych. A wykończenia rękawów, stębnowanie, podłożenia wykonywałam na stębnówce przemysłowej lub przy cienkich dzianinach ściegiem zygzakowym na maszynie domowej. Jednak ciągle używałam zwykłych nici, ale tak ustawiałam ścieg, że było to akceptowalnie rozciągliwe.

Jednak przełom nadszedł kiedy otrzymałam zlecenia na szycie strojów treningowych do tańca i klientka dała mi nici elastyczne na overlock i do wykończeń. I zaczęłam testować je na różnych dzianinach. Nici, które otrzymałam zaczęły się kończyć i postanowiłam kupić swoje własne, zeby szyć nimi też swoje rzeczy. I tym sposobem przetestowałam trzy rodzaje nici elastycznych na różnych dzianinach.

Nici overlockowe Lido  

W nawoju jest tutaj 10 tys metrów, więc idealnie nadaję się na overlock przemysłowy, bo niestety ale małe szpulki zbyt szybko się końcą przy częstym szyciu. Niestety nie wiem, czy zmieszczą się na overlock domowy, ponieważ ich podstawa jest dosyć szeroka. Ale można też kupić duże szpulki z innych firm i ich podstawa jest mniejsza.

Bardzo dobrze się nimi szyje, są wytrzymałe. Oczywiście wiele też zależy od prawidłowego wyregulowania overlocka przed rozpoczęciem szycia.

Nie sprawdziły mi się one do szycia na stębnówce, zdecydowanie lepiej radziły sobie tam mniejsze szpulki.

Do kupienia w sklepie Maćko w cenie 14zł/sztukę

Nici Amanda Atena

Te nici najlepiej sprawdziły mi się do szycia na stębnówce. Ale też były dobre do szycia na overlocku i maszynie domowej. 

Jeśli chcesz zaopatrzyć się w więcej kolorów to zdecydowanie polecam te nici, ponieważ wybór kolorów jest spory i kosztują zaledwie około 2,5 zł/ sztukę. 

Minusem jest to, że się rozwijają i nie ma ich o co zahaczyć jak w przypadku tych poniżej. To nieco problematyczne jeśli trzymasz nici np w pudełku, koszyczku gdzie mogą się rozwinąć i poplątać z innymi nićmi. 

Nici Ariadna Texar

Te nici mają w nawoju 360 metrów, ale jeśli nie szyjesz dużo to możesz się w nie zaopatrzyć. Jest dobry wybór spośród kilkunastu kolorów, ja mam w swojej kolekcji czarne, białe i zielone. 

Super sprawdzają się na maszynie domowej i bardzo dobrze sobie radzą! Uszyłam nimi próbne bokserki (kilka sztuk), próbne łączenia gumy bieliźnianej i jestem bardzo zadowolona. 

Te nici pojawią się w moich Pudełkach Pełnych Szycia z elementami do szycia bokserek męskich. Kolorystycznie dopasowane do dzianin, które również będą dołączone do Pudełek, więc będziesz już miała wszystko w zestawie. 

Te nici posiadają super funkcję- w plastikowej części po obu stronach znajduje się przestrzeń, w której możesz umieścić końcówkę nici i dzięki temu nie będzie się dalej rozwijać i plątać. Małe szpulki nici Ariadna z zwykłymi niciami także mają te rowki, ale dopiero przy szyciu tymi elastycznimi doceniłam tą funkcję, ponieważ elastyczna nić jest cieńsza i bardziej podatna na rozwijanie się ze szpulki. 

Jednak jedno mam do nich zastrzeżenie- nie nadają się do szycia np w overlocku, gdzie nić idzie od szpulki w górę na prowadnik, ponieważ często się zdarza że na plastikowych końcach szpulki są jakieś mikro elementy plastikowe, o które nić się haczy i niestety powstaje wtedy zbyt duże naprężenie, cała szpulka spada z maszyny lub powstaje nieładny ścieg. Niestety nie pomogło podtopienie lub szlifowanie plastiku. Te nici polecam więc do szycia na domowej maszynie wieloczynnościowej.

Ważne:

  • Aby nici spełniały swoją funkcję pamiętaj o właściwej regulacji ściegu i naprężenia nici. Jest to trochę metoda prób i błędów, ale polecam to wykonać na skrawkach dzianin przed szyciem.
  • Warto zaopatrzyć się w igły do szycia dzianin (igły do jerseyu), czyli taki z nieco zaokrąglonym ostrzem. Nie mylić z igłami do szycia stretchu (można ich użyć np do dzianin na stroje kąpielowe).
  • Do dzianiny dresowej oraz single jersey nadal używam nici zwykłych do łączenia warstw (na overlock mam tylko nici czarne i białe aktualnie), ponieważ nie mam aż tylu szpulek i kolorów nici, a ścieg i tak jest dosyć elastyczny, ale do wykończeń zdecydowanie wolę używać nici elastycznych.
  • Nici przetestowałam także pod żelazkiem oraz w praniu i nie zauważyłam, aby coś z nimi się działo nie tak.
  • Zauważyłam, że moja maszyna domowa podczas szycia zygzakiem nićmi zwykłymi przepuszcza ścieg, a przy niciach elastycznych szyje pięknie! Może to kwestia ustawień, ale dla mnie to motywacja, aby używać ich do wykańczania. Zwłaszcza, że zwykłe nici pękały przy mocnym rozciąganiu, a elastyczne rozciągają się razem z dzianiną.
Łączenie krawędzi gumy "na styk" zygzakiem z użyciem nici elastycznych. Efekt jak profesjonalną maszyną zygzak! 
Doszycie gumy bieliźnianej do dzianiny przy pomocy zygzaka oraz nici elastycnych, Guma, ściegi i dzanina nie straciły na elastyczności. 
Podłożenie dzianiny single jersey z użyciem nici elastycznych i zygzaka. Dzianina i nić rozciągają się równomiernie. 

Jeśli szyjesz elastyczną koronkę, gumy, bieliznę lub inne dzianinowe ubrania to bardzo polecam Ci zaopatrzyć się w elastyczne nici. Ja widzę ogromną różnicę w noszeniu, szyciu, trwałości szwów na podstawie bokserek męskich. Doszyłam gumę bieliźnianą do bokserek nićmi elastycznymi Ariadna i można z nich strzelać jak z procy :)

A jeśli chcesz uszyć takie bokserki męskie to zapraszam Cię na listę zainteresowanych Pudełkiem Pełnym Szycia z elementami do szycia (wykrój, instrukcja wideo, nici, dzianina, guma bieliźniana). Możesz też kupić wykrój i instrukcje w wersji do pobrania, to super opcja jeśli już masz dzianiny, nici i gumę. Start sprzedaży już 17 maja! Zapisz się na listę, aby zdobyć dostęp do ograniczonej ilości Pudełek wcześniej niż inni :)
https://www.subscribepage.com/pomyslnaszycie

Mam nadzieję, że wpis będzie przydatny i wykorzystasz go w praktyce :)

Znajdziesz mnie tutaj:

FACEBOOK

INSTAGRAM


Zajrzyj też do mojego sklepu internetowego, gdzie sprzedaję swoje produkty

1 komentarz

  1. Dziękuję za wartościowy komentarz na temat nici. Wszystko wreszcie dokładnie opisane i w jednym miejscu. Do tej pory polegałam głównie na informacjach sprzedajacych w sklepach krawieckich, a niestety nie zawsze te informacje były dobre.

    W szycie bawię się już od jakiegoś czasu, szyję aktualnie głównie dla siebie. Wiele krojów oraz informacji wziełam z tego bloga :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony czas na przeczytanie wpisu! Czy chcesz coś dodać od siebie? Zapraszam do komentowania :)
Proszę podpisz się imieniem, tak będzie mi łatwiej odpowiedzieć.

TOP