7 maja 2020

Książki o szyciu, konstrukcji i wiele innych pozycji, które warto mieć!

Nie pamiętam którą z tych książek miałam jako pierwszą, ale jestem absolutnie pewna że nie
zaczęłam przygody z szyciem od przeczytania jakiejkolwiek książki o szyciu czy konstrukcji.

To dobrze czy źle?
To było trochę jak składanie mebli z Ikei bez instrukcji.. Takie na „oko” i bez podstawowej wiedzy,
metodą prób i błędów.
Chociaż bez książek także dało się coś fajnego zrobić, bo gazety z wykrojami to takie mini książki,
gdzie jest dużo porad i instrukcji. Do tego w Internecie jest mnóstwo blogów, grup na Facebooku oraz filmów na You Tube. Wtedy, te chyba 8 lat temu było tego mniej, a teraz mamy ogromny dostęp do wiedzy. Spójrzmy chociaż na Pinterest, tam jest ogrom perełek.

Po co więc jednak zaczęłam gromadzić książki?


Moje wszystkie książki z branży szyciowej
 Wydaje mi się, że zaczęło się od tego że kilka tych najstarszych pozycji dostałam w prezencie, tylko mało z nich rozumiałam… Potem poszłam do szkoły zaocznej uczyć się w zawodzie technika technologii odzieży i tam większość zajęć bazowała na książkach. I pamiętam jak wtedy przepadłam! I nie tylko ja, cała klasa poszukiwała wtedy ciężko dostępnych książek.
Podręczniki na zajęcia z projektowania, technologii, materiałoznawstwa odzieżowego, konstrukcji i modelowania, szycia oraz słownik odzieżowy. Byliśmy naprawdę głodni wiedzy i informacji, a wiadomo że takie książki przydają się na długo, nie tylko na dwa lata nauki w szkole.
W czasach zdobywania zawodu zaopatrzyłam się w kilka książek, a po szkole dokupiłam jeszcze kilka które mnie interesowało. Po ilości widać co mnie tak najbardziej interesuje- szycie i konstrukcja. Chociaż w pracy jako technolog bardzo przydaje się wiedza z technologii właśnie.  

 Podzieliłam książki na kategorie i o każdej opowiem kilka słów. Napiszę też Wam gdzie je zdobyłam, może też Wam się uda jeśli Was zainteresują te pozycje.
----------------------
Moda-Projektowanie - Sue Jenkun Jones
Moja książka to wydanie nr 3, więc poprzednie mogą się różnić okładkami, ale zawartość jest podobna. Jest to podręcznik z zajęć projektowania odzieży, z którego korzystaliśmy na zajęciach w szkole w Toruniu (na kwalifikacji zawodowej technika technologii odzieży). 
W środku znajdziemy historię mody i rozwój na przestrzeni lat, w różnych krajach oraz w mediach i Internecie. Jest tam opisany cały proces powstawania odzieży, produkcja, tworzenie marki. Nauka rysowania sylwetki i odzieży, temat kolorów i materiałów. Opis powstawania kolekcji oraz wzorów i produkcji oraz bardzo wiele innych informacji. Jest to taka wielka księga branży odzieżowej w teorii. Jest na prawdę świetna! Bardzo dużo wiedzy opisanej w prosty sposób, a do tego mnóstwo rysunków i zdjęć.
Kupiona na Allegro

Poleciłabym ją osobie, która chce projektować, tworzyć markę, zaznajomić się z procesami i wytwarzaniem oraz historią. 
Materiałoznawstwo odzieżowe- Jadwiga Idryjan-Pajor
Tę książkę zakupiłam dosyć niedawno, ale korzystałam z niej w szkole na zajęciach z materiałoznawstawa, bo jest to "podręcznik dla zasadniczej szkoły zawodowej oraz technikum" wydana przez SOP Oświatowiec Toruń. 
Znajdziecie w niej wszystko co warto wiedzieć o tkaninach, dzianinach, procesie wytwarzania i pozyskiwania. Super tematem jest "Zasady identyfikacji włókien" gdzie zostało opisane jak sprawdzać składy różnymi metodami. Jest tu doskonale opisany podział materiałów i wyrobów z całym procesem wytwarzania, zachowywania się i mnóstwo zdjęć i rysunków. Jest też ważny dział o konserwacji wyrobów włókienniczych. 
Bardzo prosta i konkretna baza wiedzy na temat materiałów, szczerze polecam! 

Kupiona chyba na allegro w jakiejś księgarni Internetowej
Krawiectwo Technologia 
Niemiecka książka przetłumaczona na język polski i wydana przez WSiP w 1999 roku i dopuszczony jako Podręcznik dla zasadniczych szkół odzieżowych. 
Był naszą bazą wiedzy na zajęciach z technologii w szkole w Toruniu i do dziś wiernie mi służy, ponieważ jest tam sporo przydatnych tematów. 
Znajdziecie tam wiele opisów, rysunków i zdjęć (serio, mnóstwo!) np na temat: Produkcji odzieży z wszystkimi procesami, maszynami, ściegami, urządzeniami, igłami... Jest dział o organizacji produkcji odzieży, wielkości odzieży, projetkowanie odzieży w pigułce, rodzajach odzieży oraz super opisana historia odzieży. 
Książka wydana 21 lat temu, więc wiele się już zmieniło, ale większość informacji jest bardzo przydatna. Może nie dla każdego, bo procesy produkcyjne nie są ważnym tematem jeśli ktoś np zaczyna szycie dla siebie w domu. Ta książka przydała mi się np przy problemach z maszynami i igłami kiedy chciałam się dowiedzieć jak to jest zbudowane i jak naprawić jakiś problem. No i oczywiście wszelkie informacje o technologii i produkcji przydały mi się w pracy zawodowej. 

Książka kupiona chyba na Allegro lub OLX

Modne Krawiectwo
Wydania: zima '79, lato '88, jesień '89
Są to czasopisma wydawane przez wyd WATRA w Warszawie. 
Przypomina to trochę nasze teraźniejsze Burdy, tylko tam nie ma gotowych wykrojów, są wzory i siatki konstrukcyjne do własnoręcznego wykonania. Są piękne szkice sylwetek i cudne rysunki! 
Przyznam, że jeszcze nie wykonałam z tych gazet żadnej konstrukcji, ale warto mieć takie perełki w swoich zbiorach nawet dla samej inspiracji tymi rysunkami! 
Super jest to, że znajdziemy tam wiele konstrukcji na odzież męską, co w obecnych czasach jest mało spotykane. A szkoda! 

Nie mam pojęcia skąd je mam, ale polecam przeszukanie starych pudeł u mamy, babci i w antykwariatach :) 
Przechodzimy do moich najważniejszych zbiorów.
Książki o konstrukcji i modelowaniu odzieży: 

W szkole używaliśmy tylko podręczników Zbigniewa Parafianowicza, ja mam tylko egzemplarz Odzieży ciężkiej, ale od tego autora jest także "odzież lekka" i "bielizna" (chyba). 
Pozostałe książki zgromadziłam czasem przez przypadek, dostałam od kogoś, a najnowszym zakupem jest Krój i modelowanie odzieży lekkiej autorstwa pani Marii i Karoliny- zakupiłam ją aby porównać ich sposoby kontruowania ze sposobami pana Parafianowicza. 
Z tych starszych książek bardzo mało korzystam, najczęściej wybieram pana Parafianowicza, bo na jego metodach uczyłam się w szkole i już wiem o co tam chodzi :) 

Bardzo polecam zaopatrzyć się w chociaż jedną pozycję o konstrukcji i modelowaniu odzieży, ponieważ to tak na prawdę jest baza całego procesu! Myślę, że warto dowiedzieć się skąd co powstaje i jak modelować podstawowe formy na wiele sposobów.

Zakupione głównie na Allegro, OLX, niebieska książka chyba w Empiku online

Książki o szyciu:
To moje ulubione pozycje książkowe, dlatego że są tam opisane krok po kroku techniki szycia różnych elementów. 
Pomimo tego, że z szyciem jestem związana już około 10 lat to wielu rzeczy jeszcze nie potrafię lub często zapominam (np. szycia rozcięcia w rękawie) i często zerkam do tych szyciowych biblii aby sprawdzić "jak to jest zrobione". 

Żółta książka jest o szyciu torebek i z niej jeszcze nie korzystałam, ale pokażę Wam w środku trzy pozostałe. Każdą z nich otworzyłam na tym samym procesie szycia kieszeni dla porównania jak to zostało przedstawione.
Niebieska książka Proste i modne szycie- Łucznik
Tą książkę kupiłam dosyć niedawno, bo wiele osób ją polecało jako podobną do tej czerwonej tylko że po polsku :) 
No więc kupiłam i jest genialna! 
W przeciwieństwie do tej czerwonej tutaj wszystko jest pokazane na rysunkach. Bardzo jest to przejrzysta forma i wszystko jest zrozumiale opisane. 
W środku znajdziemy taki ogrom wiedzy! Oprócz technik szycia poszczególnych elementów odzieży są tam też informacje o tkaninach, maszynach, tabelach rozmiarów, wykrojach, ściegach, szwach, zaszewkach, szycie z dzianin, suwakach, a nawet o szyciu ze skosów...
Bardzo polecam! Ogromna baza wiedzy przydatnej przy szyciu. 

Otworzyłam na szyciu kieszeni na biodrze- dokładny opis w punktach i przejrzyste rysunki. 

Zakupiona na Allegro w księgarni Internetowej

Zielona książka Techniki Szycia Odzieży- Elżbieta Stark i Zofia Lipke-Skrawek
Jest to podręcznik dla szkół odzieżowych wydany przez SOP wydawnictwo Toruń (tak jak ta o materiałach).
W środku znajdziemy działy: Szycie ręczne i maszynowe, Prasowanie, Elementy wykańczające i ozdobne, Obróbka klejowa oraz opisy wykonania spódnic, spodni, bluzek, kamizelek, sukni i żakietów. 
Wiedza zgromadzona w podręczniku jest dopasowana do egzaminu zawodowego na kwalifikacje krawca. 
Poniżej opis wykonania "kieszeni jeansowa półokrągła do boku" czyli takiej którą możemy spotkać np w jeansach. 

Kupiłam ją poprzez szkołę, ale wydaje mi się że w Internecie ją gdzieś znajdziecie. 
Czerwona książka The Sewing Book- Alison Smith
Tą książkę przywiozłam sobie z Anglii kilka lat temu i bardzo często z niej korzystam. Pani Alison bardzo dokładnie pokazuje i opisuje (jest po angielsku oczywiście) procesy szycia poszczególnych elementów odzieży. Bardzo fajnie, że jest to pokazane na zdjęciach gdzie widać jak realnie się układa materiał i gdzie jest przeszycie, cięcie, gdzie wbija szpilki. 
Są też działy o maszynie do szycia, igłach, materiałach, wykrojach, akcesoriach przydatnych przy szyciu, niciach, dodatkach krawieckich i całym przydatnym sprzęcie w pracowni. 
Jest też super pokazane  jak nanosić poprawki na formy i gotowe ubrania. 
Genialna książka! 
I przydatne słowa po angielsku jeśli ktoś pracuje w branży odzieżowej tak jak ja i musi opisywać rzeczy w obcym jezyku :) 
Mam też kilka książkowych marzeń, które są książkami zagranicznymi i drogimi, ale może uda mi się je jakoś zdobyć np. w systemie jedna książka na rok.
Wszystkie te pozycje odkryłam dzięki wpisom na innych blogach o szyciu, a z doświadczenia z moją jedyną książką o szyciu po angielsku wiem, że zagraniczne pozycje mają wysoki poziom i świetnie przedstawiają temat. Zwłaszcza te o konstrukcji mnie interesują, ponieważ w Polsce ten temat umarł i nie ma wielu nowych publikacji, albo może ja o nich nie słyszałam? A w tych polecanych zagranicznych podobno jest mnóstwo super ważnych informacji! Myślę, że mogłoby mi to wyjaśnić wiele spraw z zakresu konstrukcji i ułatwić pracę.
Oto moja książkowa lista marzeń:
-The complete photo guide to perfect fitting – Sarah Veblen
-How patterns work: The Fundamental Principles of Pattern Making and Sewing in Fashion Design – Assembil Books(wydawnictwo)
-Patternmaking for Fashion Design-Helen Joseph Armstrong
Znacie lub macie jakąś z tych książek?
Chętnie zobaczyłabym jaką nową metodę konstrukcji wymyśliła Agnieszka Tylak, więc jej książkę także zapisuje na listę marzeń:
-Sukienka idealna- Agnieszka Tylak

Jakie są Wasze ulubione książki z tematyki szycia? Podzielcie się proszę koniecznie!


Mam nadzieję, że ten wpis będzie dla Was przydatny i może zapragniecie mieć jakąś z tych pozycji w swojej szyciowej biblioteczce :)


Do następnego!
Faustyna
---------------------------------------------------------------------------------
Znajdź mnie tutaj:

11 komentarzy

 1. Marzenie moje wielkie... niestety, nie odziedziczyłam talentu po Prababci ! a szkoda. Szyła sąsiadką suknie ślubne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. na mojej liscie jest The Bag Making Bible by Lisa Lam
  tez zbieram ksiazki o szyciu, musze tez je na blogu przedstawic w wolnej chwili:-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cześć,
  Ja mega liczyłam na jaką nową książkę o konstrukcji i nic :( Janek Leśniak bardzo narobił smaka pisząc o książce pani Ewy Bujak, ale chyba nic z niej nie wyjdzie. A szkoda, bo tak jak piszesz książki po angielsku są mega drogie. Patternmaking kosztuje 800 zł a to fortuna.
  Pozdrawiam
  Kasia

  OdpowiedzUsuń
 4. Zastanawiam się nad "super t-shirt" i "sukienka idealna"

  OdpowiedzUsuń
 5. Masz pokaźny zbiór👍 ja mam tylko najnowsza pozycję Leśniaka która i Ty masz🙂 i jakaś o poduszkach.a tak to swoją wiedzę i treści opieram na blogach i stronach internetowych. Chciałabym mieć książę o szyciu patchworków

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziekuję za namiary na ksiażki. Zbior jest dosć pokaźny. Sama niedawno odziedziczyłam po mamie maszyne do szycia i korci mnie aby coś na niej uszyć. Mam jakieś tam podstawy, jestem w stanie skrócić spodnie, czy podszyć sobie firanę. Jednak na razie nie zabrałabym się za uszycie sobie spódnicy czy sukienki.

  Co nie znaczy, ze nie mam tego w planach :)

  Jednak ksiązka to ksiażka, nie wszystie informacje udaje się znaleźć na blogach w sieci czy na filmikach.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo przydatne są te poradniki dla osób, które chciałyby nauczyć się szyć. Znalazłem tam wiele przydatnych wskazówek.

  OdpowiedzUsuń
 8. Takich poradników mi brakuje. Zainspiruję się i może uzupełnię półkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. W swojej kolekcji mam parę książek od Babci :)) jak widać od lat nie wiele sie zmieniło :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam książki, które nas czegoś uczą. To co pokazujesz, jest mega inspirujące! Nigdy mnie szycie nie interesowało, ale patrząc na te cudeńka chyba zmienię zdanie...

  OdpowiedzUsuń
 11. Sama nie szyję ale bardzo mnie ciekawi jak robią to inni. Masz cudowne pomysły.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony czas na przeczytanie wpisu! Czy chcesz coś dodać od siebie? Zapraszam do komentowania :)
Proszę podpisz się imieniem, tak będzie mi łatwiej odpowiedzieć.

TOP