5 listopada 2019

Konstrukcja odzieży mi nie straszna! Czego potrzebujesz żeby zacząć?Konstrukcja odzieży to trudny temat? Te wszystkie obliczenia i rysunki wydają Ci się czarną magią nie do wykonania? I jeszcze jakieś dziwne krzywiki...
A z drugiej strony w gazetach o szyciu nie znajdujesz swoich wymarzonych form, a rozmiarówka pozostawia wiele do życzenia?
W tym wpisie przedstawię Ci podstawy wiedzy o konstrukcji i pokażę co warto mieć żeby zacząć swoją przygodę z konstruowaniem własnych form odzieży.

Zaczynamy! Zobaczysz sama, że to wcale nie jest takie trudne :)


Na sam początek mam dla Ciebie kilka ważnych pojęć związanych z konstrukcją i modelowaniem odzieży. Jasne, może i dasz sobie radę bez tej wiedzy, ale warto znać najważniejsze pojęcia aby lepiej rozumieć instrukcje konstrukcyjne z książek.

Konstrukcja odzieży- metoda przenoszenia wymiarów antropometrycznych (wymiarów ciała) w postaci odcinków konstrukcyjnych z ciała ludzkiego(trójwymiarowa bryła) na siatkę i formę konstrukcyjną(dwuwymiarowa płaszczyzna).

Siatka konstrukcyjna-układ linii konstrukcyjnych, w którym odległości pomiędzy punktami są długościami odcinków konstrukcyjnych (wymiar ciała+luz odzieżowy)

Forma konstrukcyjna-kształt części wyrobu odzieżowego, który powstał na podstawie konstrukcji ale dodatkowo ma również wyrysowane podkroje (pachy, szyja, główka rękawa, podkroje krocza, biodra, talia)

Dodatek konstrukcyjny(luz odzieżowy, dk)-różnica w wymiarze długości odcinka konstrukcyjnego, a wymiarem zdjętym z ciała. Wielkość luzu zależy od funkcji odzieży, rodzaju odzieży, rodzaju materiału odzieżowego, wielowarstwowości odzieży (materiał wierzchni, podszewka, klejonka, wkład ocieplający)

Krzywik-linijka specjalnie wyprofilowana pomagająca w wykreślaniu linii krzywych oraz podkrojów

Modelowanie odzieży- kształtowanie linii konturowych i linii cięć modelowych tak, aby otrzymać elementy odzieżowe odpowiadające projektowi.

Forma odzieżowa-powstaje w wyniku modelowania odzieży

Szablon odzieżowy- forma modelowa z uwzględnieniem dodatku na szwy, z nacinkami, liniami prostymi, oznaczeniami, szablon= wykrój

Dodatek na szew- zapas na wykonywanie szwów, dodawany do linii konturowych formy
modelowej, wielkość zależy od sposobu szycia

Stopniowanie szablonów- pomniejszanie lub zwiększanie szablonu podstawowego dopasowując je do odpowiednich rozmiarów (wymiarów ciała). Zapobiega konstruowaniu szablonu dla każdego rozmiaru od początku oraz pozwala zachować odpowiednie proporcje. Najczęściej używana metoda stopniowania to metoda proporcjonalno- obliczeniowa.

Tabela wymiarów- zestaw szczegółowych wymiarów ciała z podziałem na grupy wiekowe i typy figur. Tabele służą do wykonywania konstrukcji oraz sporządzania dokumentacji technicznej wyrobu odzieżowego.


A teraz do rzeczy!
Konkretne informacje na początek nauki konstrukcji odzieży:


Konstrukcja i modelowanie odzieży damskiej
Jest to jednolita metoda wykonywania siatki konstrukcyjnej dla typów figury określonych w tabeli (A,B,C,D) lub na podstawie wymiarów figury. Metoda umożliwia narysowanie siatki, a następnie zmodelowanie jej do potrzeb projektu odzieżowego. Konstrukcja odzieży nie zawiera dodatków na szwy i podwinięcia, trzeba je dodać po etapie modelowania tworząc szablony odzieżowe.

Czynności w procesie konstrukcji i modelowania odzieży:

- Zapoznanie się z projektem modelu- fason, elementy, rodzaj odzieży

- Zdjęcie wymiarów z sylwetki oraz/lub odszukanie potrzebnych w tabeli wymiarów

-Obliczenie odpowiednich wzorów konstrukcyjnych potrzebnych do narysowania siatki

-Narysowanie siatki konstrukcyjnej przy pomocy wzorów oraz instrukcji

-Zmodelowanie formy odzieżowej, czyli wykreślenie za pomocą krzywików odpowiednich podkrojów i cięć

-Dodanie dodatków na szwy

Rzeczy potrzebne przy wykonywaniu konstrukcji:

Książki o konstrukcji i modelowaniu. Ja najczęściej używam tych dwóch z odzieżą ciężką i lekką i szczerze mogę Wam polecić. Niedługo przyjdzie do mnie kolejna zamówiona wielka księga z konstrukcjami i w następnym wpisie szerzej opiszę Wam wszystkie pozycje, które mam w swojej szyciowej biblioteczce. 
Zeszyt do notatek. Ja czasem używam zwykłych kartek, które potem dołączam do całej konstrukcji i szablonów kiedy pakuje to razem do koszulki i wkładam do moich zbiorów. Ale na samym początku zapisywałam wszystko z zeszycie, żeby mieć to w jednym miejscu i nie szukać po wszystkich kartkach i karteczkach. Zeszyt przyda się do zapisywania wymiarów sylwetki, do notatek, rysunków technicznych i żurnalowych Waszych projektów oraz oczywiście do wyliczania wzorów konstrukcyjnych.
Pisadła i akcesoria. Konstrukcję najlepiej wykonywać ołówkiem automatycznym, bo jest najcieńszy i wymiary wyjdą najdokładniejsze. Do notatek, zapisków polecam ołówek, czasem na formie można coś zanotować. Marker do podpisywania gotowej konstrukcji. Koniecznie nożyczki do papieru! Pamiętaj, żeby nie używać tych samych do cięcia materiałów i papieru. Na zdjęciu zabrakło kalkulatora, ale przydaje się do obliczeń wzorów, bo jest tam dużo ułamków ;)
Papier do rysowania konstrukcji. Można kupić taki specjalny do plotera, można używać na początek takiego do pieczenia. Byleby był transparentny i można było po nim pisać ołówkiem, możecie szukać pod hasłem półpergamin w sklepach plastycznych. Ja używam takiego do plotera, ale z odzysku dlatego jest taki pognieciony ;)
Linijki, ekierki. Długie przydają się do wykreślania linii, na których opiera się konstrukcja lub do łączenia dalekich puntków. Ekierki przydadzą się przy sprawdzaniu kątów i wykreślania linii prostopadłych. Ja najczęściej używam tej 50cm i najbardziej lubię przezroczyste.

Krzywiki krawieckie. Ja używam najczęściej tych przezroczystych, które wykonał profesor konstrukcji w szkole w Toruniu, gdzie się uczyłam. Są cudowne! Idealnie wyprofilowane i widać co i gdzie rysuje.
Dostałam w prezencie też takie aluminiowe i również są fajne, bo są cięższe i lepiej przylegają do papieru, a miarka pomaga w tym żeby np. wykonać równe łuki zaszewek po obu stronach.
 Krzwiki używa się do wykreślania łuków takich jak linia pachy, główka rękawa, dekolty, linie talii i bioder, linie zaszewek. Wszelkie zaokrąglenia form.

 Przykładową gotową konstrukcją, którą wykonałam przy użyciu tych wszystkich akcesoriów oraz wzorów i instrukcji z książki Parafianowicza jest spódnica podstawowa:
 A tutaj już gotowy szablon z dodatkami na szwy. Gotowy do krojenia z materiału i do szycia.
Jeśli macie jeszcze jakieś pytania na temat konstrukcji odzieży to czekam na nie w komentarzach.
Mam nadzieję, że taka wiedza się Wam przyda i zachęci do nauki konstrukcji odzieży i tworzenia swoich wymarzonych form dopasowanych do Waszych wymiarów.
W następnym wpisie opowiem więcej o książkach skupiając się na tych z dziedziny konstrukcji i modelowania.
Znajdź mnie tutaj:


Pozdrawiam,
Faustyna♥

3 komentarze

 1. Cześć,
  Ooo! Czekam na wpis o książkach o konstrukcji bardzo bardzo! Kocham konstruować i uwielbiam przyjmować nową wiedzę :)
  Pozdrawiam
  Kasia

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć,
  ciekawy wpis, jednakże tytuł kole w oczy, bo zawiera błąd fleksyjny. Zamiast "Co potrzebujesz żeby zacząć?" powinno być "Czego potrzebujesz żeby zacząć?" albo "Co Ci jest potrzebne żeby zacząć?"
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo cenna uwaga, dziękuję za poprawienie :) Pozdrawiam!

   Usuń

Dziękuję za poświęcony czas na przeczytanie wpisu! Czy chcesz coś dodać od siebie? Zapraszam do komentowania :)
Proszę podpisz się imieniem, tak będzie mi łatwiej odpowiedzieć.

TOP