18 września 2017

Jak uszyć?-Spódnica z kontrafałdami

Wśród wielu tkanin, które przechowuje w swojej pracowni znalazłam niedawno niewielki kawałek sztywnego weluru w pięknym kolorze fioletowym (niestety na zdjęciach nie wygląda tak ładnie). Najpierw chciałam zrobić spódnicę z koła z warstwą tiulu pod spodem, ale materiału było zbyt mało. Powstał więc jeden z moich ulubionych modeli spódnic, czyli z kontrafałdami na pasku
Zobaczcie jak wykonać taką spódnicę:


Z materiału wykroiłam pasek o wymiarze mojej talii+zapas na wszycie zamka. Podkleiłam flizeliną dla lepszej stabilności. 
Z reszty materiału o szerokości 150cm wykroiłam dół, czyli prostokąt 48x150cm, który podzieliłam równo na tyle kawałków ile chcę mieć kontrafałd. Upięłam je szpilkami i jeszcze raz zmierzyłam szerokość żeby była taka jak pasek. 
Tak upięte kontrafałdy przeszyłam na maszynie, żeby dobrze się trzymały. Ważne żeby  były ułożone tak samo, prosto i równo do krawędzi spódnicy, wtedy cała spódnica będzie prosta. Jeśli ułożymy którąś pod złym kontem, to po zszyciu będzie to widoczne. 
Doszywam jeden brzeg paska do spódnicy prawą stroną do prawej. 
Obrzucam brzegi overlockiem po bokach oraz spodnią część paska. 
Środek tyłu zszywamy pozostawiając miejsce na zamek, rozprasowujemy szew. 
Zawijamy końcówki paska do środka i zszywamy tak, żeby overlock nie był widoczny. Spodni brzeg paska przypinamy do spódnicy i od prawej strony stębnujemy w szwie. 
Wiem, zapomniałam pokazać to na zdjęciach i trudno to wytłumaczyć... A może chcecie żebym nagrała filmik o szyciu tego modelu???
Teraz czas na wybór zamka :) Mam ich całą kolekcję, więc to za każdym razem zajmuję mi chwilę. 

Spódnica jest już gotowa, wystarczy ładnie naszyć ozdobny zamek i podwinąć dół. 
I gotowe! Prawda, że proste? :) Mam nadzieję, że moja instrukcja rozjaśni trochę szycie tego modelu. 
Największą trudność może sprawić Wam podzielenie materiału i upięcie kontrafałd, ale nie bójcie się próbować! Dajcie znać, czy już szyliście coś takiego czy dopiero się zabieracie? :) 
Wpadnij tutaj, by być na bieżąco:
facebook/instagram/pinterest/snap-faucia006

Do następnego!
Faustyna

3 komentarze

 1. Spódniczka jest piękna, jeśli tak mogę coś dodać od siebie. Mama kiedyś tez mi na to zwróciła uwagę i wiem, że miała rację, dół spódnicy powinno się podwijać ręcznie, nie przeszywając tkaniny maszyną. W przypadku tak mięsistych tkanin, jak welur, wełna, flausz, przeszycie deformuje układanie się spódnicy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za radę! Doceniam każde słowo, bo wiem, że jeszcze dużo nauki przede mną w temacie szycia :)

   Usuń
 2. Piękna spódniczka ♡ tylko dobrala bym jaśniejsza bluzkę do niej ;) wtedy efekt będzie lepszy.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony czas na przeczytanie wpisu! Czy chcesz coś dodać od siebie? Zapraszam do komentowania :)
Proszę podpisz się imieniem, tak będzie mi łatwiej odpowiedzieć.

TOP