21 lipca 2016

Szkoła projektowania w Toruniu

Hej kochani!
Dziś wpis wyjątkowy.
Jak już może wiecie uczyłam się w szkole w Toruniu (skończyłam naukę w czerwcu 2016) na kierunku TECHNIK TECHNOLOGII ODZIEŻY. Od niedawna ten zawód zmienił nazwę na Technik przemysłu mody.
Chcę przekazać Wam kilka słów, moją opinię, zdjęcia i ogólne informacje na temat szkoły i zajęć.

Dlaczego właściwie piszę na ten temat?
Nie jest to absolutnie żadna reklama szkoły ;) Po prostu jestem bardzo! zadowolona z zajęć, szkoły, wykładowców i atmosfery. Piszę też dlatego, że jak ostatnio zauważyłam nie ma zbyt wiele takich szkół w Polsce. A zwłaszcza w północnej Polsce... I z tego co zdążyłam dowiedzieć się na temat szkół np. w Poznaniu czy Warszawie to nastawione są one szczególnie na bardziej artystyczny aspekt przemysłu modowego. A ja chciałam się bardziej uczyć technologii, konstrukcji...


OGÓLNE INFORMACJE

Ze strony szkoły http://projektowanie.torun.com.pl/

POLICEALNE STUDIUM ADMINISTRACJI I PRZEMYSŁU MODY

placówka posiada uprawnienia szkoły publicznej
ZAPRASZA OSOBY DOROSŁE (dowolny status wykształcenia) PASJONUJĄCE SIĘ
WZORNICTWEM , PROJEKTOWANIEM I SZYCIEM ODZIEŻY
DO PODJĘCIA NAUKI W CELU ZDOBYCIA ATRAKCYJNEGO ZAWODU TECHNIK PRZEMYSŁU MODY
Szkoła znajduje się w Toruniu na ul. Jęczmiennej (bardzo blisko starego miasta). Zajęcie odbywają się w weekendy (sobota, niedziela). Nauka trwała dwa lata i podzielona była wówczas na trzy kwalifikacje: A.12- wykonywanie wyrobów odzieżowych, A.48- projektowanie wyrobów odzieżowych oraz A.49- organizacja procesów produkcyjnych. Od zeszłego roku szkolnego jest trochę inaczej: 
Kurs I – Projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych
Kurs II –Organizacja procesów wytwarzania wyrobów.NAUKA
W czasie dwóch lat uczyłam się na zajęciach z:
-pracowni konfekcjonowania (szycie na maszynach)
-pracowni konstrukcji i modelowania
-technologii
-projektowania mody
-materiałoznawstwa odzieżowego
-pracowni komputerowej (nauka w systemie Lectra)
-oraz po kilkanaście godzin zajęć języka angielskiego, BHP, podstaw przedsiębiorczości.
W zależności od danej kwalifikacji był różny podział godzinowy zajęć. Np na kursie A.12 najwięcej było zajęć z szycia, a na kursie A. 49 miałam już tylko zajęcia z technologii i komputerów. 
Każda kwalifikacja kończyła się zaliczeniami z przedmiotów, egzaminami wewnętrznymi (praktyczny i teoretyczny) oraz egzaminami państwowymi (praktycznym i teoretycznym). 
Przede mną zostały jeszcze egzaminy państwowe z kursu A.49, które będę zdawać w październiku. Mogłabym tu opisywać każde zajęcia z osobna i co na nich robiliśmy, ale tym sposobem powstała by tu książka ;) Więc odsyłam Was na stronę szkoły, gdzie znajdziecie dużo informacji: KLIKKURS KONSTRUKCJI ODZIEŻY
W szkole miałam zajęcia z konstrukcji i modelowania odzieży. Są to zajęcia rysowania form i szablonów na papierze w skali 1:1 np na własne wymiary. Zaczynaliśmy od form podstawowych, a później wykonywaliśmy już formy na podstawie rysunków żurnalowych. Mocno związane z tymi lekcjami są też zajęcia z pracowni komputerowej, czyli wprowadzanie szablonów do programu Lectra, edycja, opisywanie i tworzenie układów kroju. Oba przedmioty mają też w programie naukę stopniowania szablonów. Te zajęcia przygotowują do pracy na stanowisku konstruktora odzieży. 
Od jesieni 2016 szkoła organizuje kurs dla osób znających podstawy konstrukcji lub pracujących w tym zawodzie, którzy chcą zdobyć dodatkowe kwalifikacje. Według mnie kurs jest bardzo fajny, niezbyt drogi, trwać będzie ok pół roku, prowadzą go bardzo dobrze wykwalifikowani profesorowie i ja się na niego wybieram! 
Jeśli ktoś jest zainteresowany to odsyłam na podstronę: KURS
MOJA OPINIA
Po dwóch latach spędzonych w szkole uważam, że bardzo dużo się nauczyłam, zdobyłam wiedzę na różnorodne tematy i wydaje mi się, że po tym czasie, kiedy już poznałam trochę różnych kierunków zawodowych mogę zdecydować, czy bardziej kręci mnie szycie, materiałoznawstwo, a może konstrukcja czy projektowanie. Bo na tym się oczywiście moja nauka nie kończy. Teraz chciałabym wyodrębnić dla siebie konkretny kierunek dalszej nauki i pracy zawodowej. A uwierzcie mi, to trudne. Bo większość przedmiotów była bardzo ciekawa, a pod koniec nauki nawet materiałoznawstwo, za którym nie przepadałam stało się fajne! 
Moja prace na zajęciach:
Bardzo mocnym plusem jest też możliwość nawiązania nowych kontaktów z ludźmi, którzy także interesują się modą. Poznałam dużo fajnych, pasjonujących osób, z którymi mogłam porozmawiać na każdy temat związany z modą i wymieniać spostrzeżenia, informacje, doświadczenia. Bo niektórzy zaczynali od zera, a niektórzy mieli już swoje pracownie krawieckie, firmy czy doświadczenia w branży modowej. I to było super! Mam nadzieję, że uda mi się utrzymać kontakt chociażby z kilkoma osobami :)
Jedynymi minusami były dojazdy do szkoły. Z mojego domu do Gdańska autem (50km) a później Polskiem Busem (2h) do Torunia. Ale w trakcie szkoły zdałam sobie sprawę, że ja to i tak miałam super warunki. Niektórzy jeździli w jedną stronę pociągami z przesiadkami przez ok 5 godzin...  Bo ludzie przyjeżdżali z całej Polski- Warszawa, Kielce, Łódź, Poznań, Gdańsk, Piotrków...I to w każdym wieku! 
Ale opłacało się! 
Jeśli interesujesz się modą, szyciem, konstrukcją, albo chcesz się tego wszystkiego nauczyć to ta szkoła jest na prawdę dobra! Z całego serca ją polecam. Zarówno dla tych, którzy kończą szkołę średnią jak i dla starszych. Ja poszłam tam od razu po liceum. Gdyby szkoła trwała jeszcze kolejne dwa lata to z pewnością nie zastanawiałabym się czy kontynuować naukę. Zostałabym tam na 100%. 
Powiem Wam jeszcze, że już samo wpisanie do CV faktu, że się tam uczę pomogło mi zdobyć moje dwie pierwsze poważne prace! 
Czy słyszeliście może o tej szkole? A może o jakiejś innej, podobnej? Dawajcie inf w komentarzach, jestem bardzo ciekawa :)
Jeśli macie jakieś pytania na temat toruńskiej szkoły, to piszcie tutaj lub na maila faustyna06@op.pl. Chętnie odpowiem! 
PS. Dziękuję tym, którzy dobrnęli do końca moich wywodów ;)
I na koniec jeszcze bulwar nad Wisłą w Toruniu o godzinie 7.00 :)

Bądźcie na bieżąco:SNAPCHAT: faucia006
Pozdrawiam,
Faustyna

18 komentarzy

 1. Fajne miejsce, na pewno dużo się tam nauczysz.
  Osobiście nie odnalazłabym się w tym miejscu.
  Jestem totalnym beztalenciem jeśli chodzi o rysunek :)

  Pozdrawiam Zocha
  http://www.zocha-fashion.pl/

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow, zawsze mnie kręciło projektowanie gdzieś na ostatnich stronach zeszytu z polskiego.
  Super miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda , że w Olsztynie nie ma takich szkół.. ale coś za coś. zamiast szkoły mam jeziora i lasy ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Też skończyłam tą szkołę, trochę się minęłyśmy ;) Zastanawiałam się nad tym kursem, ale ktoś mi powiedział,że to jest dokładnie to samo czego uczyliśmy się wcześniej, muszę jeszcze raz sprawdzić temat :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że masz złe info ;) To czego uczyliśmy się to była wiedza od zera, a ten kurs to jakby wyższy level, bo dla osób znających podstawy i np. pracujących w tej branży. Ja bardzo chcę w nim uczestniczyć, a miło byłoby spotkać tam takich pasjonatów jak Ty :)

   Usuń
 5. Szkoda, że jest tak mało takich miejsc

  OdpowiedzUsuń
 6. też tam chodziłam do szkoły :-) skończyłam rok przed Tobą.
  Sandicious

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja również ostatnio marzę o takiej szkole. Może kiedyś się zdecyduje...

  OdpowiedzUsuń
 8. Cieszę się ,że weszłam na Twoją stronę .Tym co opisałaś jeszcze bardziej mnie zachęciłaś. Wlaśnie jadę się tam zapisać.Mam nadzieję poznać to, czego nie wiem lub nie doświadczyłam.Wszystko się bardzo zmienia i mimo że mam 30 lat doświadczenia , to czuję ,że jest jeszcze wiele do odkrycia w tej dziedzinie.Więc , hej przygodo!:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło, że zachęciłam Cię do nauki w tej szkole :) Masz rację, jest jeszcze wiele do odkrycia, a kiedy ja się tam uczyłam to były także osoby z wieloletnim stażem i miały podobne podejście do Ciebie, wiec jedź, zapisuj się i ucz nowych rzeczy! :) Jeśli masz jeszcze jakieś pytania na temat szkoły to napisz (faustyna06@op.pl) chętnie odpowiem! :)
   Pozdrawiam Cię serdecznie!

   Usuń
 9. Interesuje się projektowanie ubioru, modą. Jestem w 3 klasie technikum logistycznym i zastanawiam się nad pójściem na studia projektowania ubioru. Polecacie jakieś dobre studia?? I jakie trzeba zdawać przedmioty na maturze aby się dostać na studia projektowania ubioru na dzienne ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Weronika :)
   Powiem Ci szczerze, że jeśli chodzi o studia to nie za bardzo się orientuje, bo nawet nie szukałam takich kierunków w Polsce. Byłam zdecydowana na szkołę, w której będę mieć dużo zajęć praktycznych, więc poszłam do policealnej i ją właśnie polecam.
   To w sumie zależy co chcesz robić później. Jeśli chcesz skupić się na rysowaniu i projektowaniu to pewnie, idź na studia. Ja chciałam nauczyć się konstrukcji, materiałoznawstawa i modelowania, więc poszłam do tej szkoły.
   Podejrzewam, że matura nie będzie aż tak istotna jeśli to będą studia na ASP. Ważniejsze pewnie będzie portfolio i egzamin wstępny z rysunku. Tak jak np. w przypadku fotografii (ten kierunek kiedyś chciałam studiować).
   Szukałaś już takie studia na jakiejś uczelni?
   Pozdrawiam,
   Faustyna :)

   Usuń
 10. Właśnie się zastanawiam nad wyborem tej szkoły

  OdpowiedzUsuń
 11. Hej. Ciekawy opis szkoły, nad wyborem której obecnie myślę. Mam jednak spore obawy. Nie umiem szyć i nie wiem czy sobie poradzę. Boję się, że w grupie pasjonatek modą okażę się totalną łamagą. Możesz mi powiedzieć ile ta szkoła kosztuje, bo na ich stronie nie mogę tego znaleźć. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej! Jeśli nie umiesz szyć to nie martw się, w szkole uczą od podstaw wszystkiego. Ja bym jednak radziła zrobić jakiś kurs przed, żebyś zdążyła zrobić więcej rzeczy i nauczyć się więcej a nie tracić np dwóch weekendów na to żeby opanować obsługę maszyny do szycia, bo szkoda tam na to czasu moim zdaniem :)
   Kiedy ja chodziłam do szkoły to kosztowała 250zł/miesiąc, w ostatnim roku było to chyba o 30zł więcej, nie pamiętam już. Ale w porównaniu z innymi szkołami np w Poznaniu to było o wiele taniej. Zawsze możesz tam zadzwonić i zapytać :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 12. hej Faustyna!
  dokładnie rok i 2 m-ce temu pytałam Cię o szkołę w Toruniu. I spotkałyśmy się na moich zajęciach z konstrukcji niedawno:) ale mnie to ucieszyło,że znów weszłam na tą stronę i mogę sie odnieść do Twojego artykułu o szkole z pozycji ucznia:) To wszystko , co tak pięknie i zachęcająco opisałaś to prawda! :) Ja też polecam i jestem bardzo zadowolona.
  Pozdrawiam i do zobaczenia ;)
  Kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak tak, pamiętam Cię oczywiście! Pewnie jeszcze się tam spotkamy :)
   Cieszę się, że mój opis szkoły pomógł Ci w wyborze. I z tego co słyszałam nie tylko Tobie ;) To miłe, że jednak to co piszę ma jakiś pozytywny odzew.
   Do zobaczenia na zajęciach!
   Faustyna

   Usuń
 13. Jestem pod wrażeniem. Bardzo ciekawie napisane.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcony czas na przeczytanie wpisu! Czy chcesz coś dodać od siebie? Zapraszam do komentowania :)
Proszę podpisz się imieniem, tak będzie mi łatwiej odpowiedzieć.

TOP